Vizuális navigáció

Maps_fold.pngA Google térképén kicsinyítsd le a képet úgy, hogy egyszerre lásd az egész föld képét, majd zummolj rá arra a házra, ahol éppen tartózkodsz. A látvány olyan, mintha egy űrhajót irányítanál vizuális navigációval. A sztratoszférából másodpercek alatt meg is érkeztél a földre, és a föld sokmillió épülete között sikerült megtalálnod azt, amelyiket kiválasztottál. Fantasztikus. Miért működik ez ilyen hatékonyan?


Az ismert földrajzi fogalmak – mint földrészek, országok, városok, kerületek – egy hierarchikus rendszert alkotnak. Tudod, hogy a tartózkodási helyed melyik földrészen, országban, városban, kerületben kell keresned. Ha gyakorlott térképhasználó vagy, és figyeltél a földrajzórán, akkor a térkép rajzolatából felismered a földrészedet, országodat, városodat, kerületedet, így tudsz villámgyorsan haladni a célod felé.


A navigáció során egy verbális és egy vizuális rendszert kapcsolunk össze. A verbális fogalmak – földrészek, országok, városok, kerületek nevei – agyunkban egy egymásba skatulyázott rendszert alkotnak. Tudjuk, hogy országunk melyik földrészen, városunk melyik országban stb. van. A térképen az így egymásba skatulyázott földrajzi fogalmak grafikailag is egymásba vannak skatulyázva. A keresett ország képe egy adott földrész képén belül fog megjelenni. A térképeken ezt annyira természetesnek vesszük, hogy kicsit csodálkozhatsz is azon, miért írok ennyit ilyen triviális dolgokról. Azért, mert a z-Bibliában – és általában a z-könyvekben – ugyanezt az elvet alkalmazzuk, reményeink szerint ugyanolyan sikeresen, mint a földrajzi térképeken.


A Bibliát ugyanúgy fel lehet vázolni egy többszintű hierarchikus rendszerben, mint a föld földrajzi egységeit. A vázlatunk 3138 tételből áll, az eleje így néz ki:


z-Biblia
Ószövetség
Törvények
1 Mózes
A teremtés
1.nap: ég, föld, nappal és éjszaka


Ebből a vázlatból a következőképpen hoztuk létre a földrajzi hierarchiához hasonló rendszert: a vázlat minden elemét bedobozoltuk, az alsóbb szintű dobozokat egyre jobban lekicsinyítettük és beágyaztuk a felettes szint dobozaiba.


z-bible_nyitokep_keretekkel.png


Azután elhagytuk ezeket a csúnya dobozkereteket, de ennek egy olyan design volt a feltétele, hogy a keretek nélkül is jól felismerhetők legyenek az egyes egységek és azok hierarchiája. Így jött létre az a térképszerű konstrukció, amelyben ugyanolyan elvek alapján, és reményeink szerint ugyanolyan hatékonysággal tudunk navigálni, mint a földrajzi térképeken.

Te hogyan boldogulsz ezzel a navigációval?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése