Vízszintes görgetés

Az egy lapnál hosszabb szövegeket papíron lapokra tördelik, képernyőn pedig vagy szintén lapokra tördelik, vagy függőlegesen görgethetővé teszik a szöveget.


A zummolható virtuális vásznon nem lapokban, hanem témadobozokban gondolkodunk. Egy témadobozban egy résztéma tartalmát helyezzük el, és az egész tartalmat igyekszünk úgy bontani, hogy egy résztéma egy képernyőnyi felületen megjeleníthető legyen.


A Bibliát több mint 3000 részre bontottuk, de még így is keletkeztek olyan részek, amelyek nem férnek el a tervezett méretű témadobozban, de további bontása már logikailag nagyon erőltetett lenne. A szöveg görgetése vált szükségessé. De miért választottuk a szokásos függőleges irány helyett a vízszinteset?


A z-Bibliát fekvő helyzetű képernyőhasználatra terveztük, mert így lehet egy szinten jobban elhelyezni a témadobozokat. Fekvő helyzetű képernyőn az egyes sorok már olyan hosszúak lehetnek, amely bőven meghaladja az optimálisan olvasható sorszélességet (kb. 50-60 karakter). Ezért döntöttünk a kétoszlopos szövegelrendezés mellett. A kétoszlopos szövegek függőleges görgetése nem túl barátságos, amikor oszlopot kell váltani, ezért egy állandó oszlopmagasság mellett, a vízszintes görgetést választottuk.


horizontal_scroll.png


Egy oszloptöredék elhalványuló megjelenítésével igyekszünk mutatni a folytatás irányát.

Tora.JPGMég egy érdekesség. A görgetés angol megfelelője a scroll. Az ókori tekercsek angol megnevezése szintén scroll. Ezeket a tekercseket pedig vízszintesen görgették. Úgy tűnik, hogy az optimális sorszélességet is jobban ismerték, mint a középkori, sok esetben a legújabb kori könyvtervezők. Tehát visszatérünk a legősibb hagyományokhoz, lehet, hogy ugyanolyan megfontolások alapján.

Kérjük, oszd meg velünk, hogy neked hogy válik be a z-Biblia folyamatos olvasása során a vízszintes görgetés!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése